Az alábbi kérdésekre kaphat közérthető választ a lentebbi cikkből:
- Mi a sérelemdíj, mikor jár a sérelemdíj?
- Mik a személyiségi jogok?
- Ki igényelhet sérelemdíjat?
- Mi a sérelemdíj fizetésére kötelezés feltétele?
- Mi a sérelemdíj mértéke, hogyan állapítható meg a sérelemdíj nagysága?
Amennyiben érdekesnek találja a bejegyzést, köszönjük ha megosztja azt ismerőseivel!
Szakértő csapatommal a háttérben, ügyfeleim egyéni és egyedi helyzetéhez igazodó, teljeskörű jogi ügyintézését vállalom.
Mi a sérelemdíj, mikor jár a sérelemdíj?
A sérelemdíjat a Ptk. 2:52. § szabályozza [Sérelemdíj].
Akit személyiségi jogában megsértenek, sérelemdíjat követelhet az őt ért nem vagyoni sérelemért. A sérelemdíj tehát akkor érvényesíthető, ha valaki személyiségi jogsérelmet szenvedett.
Mik a személyiségi jogok?
A személyiségi jogokat a Ptk. 2:43.§ tartalmazza. [Nevesített személyiségi jogok]
A személyiségi jogok sérelmét jelenti különösen
- a) az élet, a testi épség és az egészség megsértése;
- b) a személyes szabadság, a magánélet, a magánlakás megsértése;
- c) a személy hátrányos megkülönböztetése;
- d) a becsület és a jóhírnév megsértése;
- e) a magántitokhoz és a személyes adatok védelméhez való jog megsértése;
- f) a névviseléshez való jog megsértése;
- g) a képmáshoz és a hangfelvételhez való jog megsértése.
Amennyiben tehát a fent felsoroltak valamelyike-, bármelyike sérelmet szenved, úgy az megalapozza a sérelemdíj iránti igényt.
Néhány példa:
Ha valaki mondjuk közúti balesetet szenved – vagy akár meghal -, akkor mindez megalapozza a sérelemdíj iránti igényt a balesetet okozóval szemben a Ptk. 2:43.§ a.) pontja alapján.
Ha valakiről olyat híresztelnek, mely alkalmas a becsületnek, jóhírnévnek a megsértésére, úgy az szintén megalapozza a sérelemdíj iránti igényt a Ptk. 2:43.§ d.) pontja alapján.
Ki igényelhet sérelemdíjat?
A károsult személyesen, illetve megteheti ezt a közeli hozzátartozó is. Ezen utóbbinak akkor van jelentősége, ha a károsult elhalálozik mondjuk egy balesetben. Ilyenkor a közeli hozzátartozója – például gyermeke – jogosult fellépni.
Mi a sérelemdíj fizetésére kötelezés feltétele?
A sérelemdíj fizetésére kötelezés feltételeire - különösen a sérelemdíjra köteles személy meghatározására és a kimentés módjára - a kártérítési felelősség szabályait kell alkalmazni, azzal, hogy a sérelemdíjra való jogosultsághoz a jogsértés tényén kívül további hátrány bekövetkeztének bizonyítása nem szükséges.
Mi a sérelemdíj mértéke, hogyan állapítható meg a sérelemdíj nagysága?
A sérelemdíj mértékét a bíróság az eset körülményeire - különösen a jogsértés súlyára, ismétlődő jellegére, a felróhatóság mértékére, a jogsértésnek a sértettre és környezetére gyakorolt hatására - tekintettel, egy összegben határozza meg. A sérelemdíj mértéke tehát minden esetben más és más, azaz egyedi. A bíróságnak az eset összes körülményét figyelembe kell vennie. Így többek között értékelést nyer, hogy a károsult milyen társadalmi pozíciót töltött be, milyen anyagi-, vagyoni viszonyokkal rendelkezett, van-e tartásra szoruló hozzátartozója, mondjuk gyermeke stb. De fontos szempont lehet a károkozó teljesítőképessége is. Egy nagy cégtől például könnyebben lehet nagyobb összegű sérelemdíjat kérni, mint mondjuk egy olyan károkozótól, aki szinte semmilyen vagyonnal nem rendelkezik, vagy alig van vagyona. Ezeket a bíróságnak tehát mind mérlegelnie kell a sérelemdíj mértékének megállapítása során.
Amennyiben sérelemdíjat szeretne keressen Ön is bizalommal!
Egyéb ügyek amiben segítséget tudok adni Önnek:
- családjogi ügyek,
- öröklési ügyek,
- ingatlan adásvételi jogügyletek,
- szerződések,
- kártérítési ügyek,
- büntetőügyek valamint képviselet polgári-vagy büntetőeljárásban.